Kako sam bivao sve stariji, na mom telu su počeli da se manifestuju znaci starenja — pramenovi sede kose, dublje bore i staračke pege na licu. Bolovi u kolenima, usporeni pokreti i druge fizičke promene takođe su signalizirale starenje, suprotno onome što je Učitelj rekao: „telo će izgledati kao da se postepeno vraća u mladost i doživljava postepenu transformaciju...“ (Predavanje 5, Džuan Falun)
Pogled unutar
Međutim, bio sam bespomoćan čak i dok sam posmatrao kolege praktikante koji se suočavaju sa sličnim izazovima. Iako sam ponekad slao ispravne misli da to negiram, bez dovoljno vere u Dafu, to je bilo uzaludno. Pitao sam se zašto se to dešava budući da marljivo radim tri stvari.
Dok me jednog dana deljenje sa drugim praktikantima i članci na veb stranici Minghui, iznenada nisu prosvetlili da sledim put koji su priredile stare sile, umesto Učiteljevog puta. Učitelj nam je priredio put ka ispunjenju i prelepom raju i već je odavno pročistio naša tela tako da budu oslobođena bolesti. Međutim, moj nestabilan način razmišljanja kompromitovao je moju veru u Učitelja i Fa. Suočavajući se sa starenjem i drugim fizičkim nelagodama, potonuo sam na nivo običnog čoveka. Ovo nije bilo ponašanje kultivatora. Odlučio sam da se odmah promenim i da se iskreno pridržavam standarda za kultivatore.
Obavljajući temeljno samoispitivanje, ispitao sam svaki aspekt toga koliko dobro radim ono što kultivator treba da radi — učim Fa, šaljem ispravne misli, objašnjavam istinu i radim pet vežbi. Brzo sam otklonio svaki nedostatak koji sam otkrio. Posebno bih želeo da podelim svoja iskustva o poboljšanju izvođenja vežbi.
Preciznije izvođenje vežbi
Shvatam da kultivacija u Dafi zahteva i kultivaciju i vežbanje, sa kultivacijom na prvom mestu, a zatim sa vežbama. Samo izvođenje vežbi ne može obezbediti rast gonga, dok kultivacija bez vežbi ometa rast gonga i transformaciju tela. Pažljivo sam prekontrolisao svaki svoj pokret prema Učiteljevim ilustracijama i uputstvima i otkrio brojne nedostatke.
U Veliki put ispunjenja uz Falun Dafu, „Poglavlje II, Ilustracije i objašnjenja pokreta u vežbama“, Učitelj govori o pokretima istezanja u prvoj vežbi:
“U istom času potisnite na gore koren oba dlana, potisnite glavu na gore, pritisnite stopala na dole, i istegnite celo telo. Istežite se 2-3 sekunde, a onda naglo opustite celo telo. Vratite kolena i kukove u relaksirani položaj..” (Veliki put ispunjenja uz Falun Dafu, „Poglavlje II, Ilustracije i objašnjenja pokreta u vežbama“)
Međutim, ja sam obraćao pažnju samo na pokrete ruku, a nisam pomerao glavu i stopala prema uputstvima, niti sam se dovoljno naglo opuštao posle svakog istezanja. Radeći pokret „Ruke upiru u nebo i zemlju“, Učitelj kaže da gornja ruka „treba da ima dlan okrenut nadole, u visini glave“, ali ja nisam dizao ruku dovoljno visoko.
U četvrtoj vežbi, „Falun kosmička orbita“, trebalo bi da se savijemo u struku i čučnemo. Ali oduvek mi je bilo teško da čučnum zbog zglobova, pa sam se samo malo saginjao i zapravo nisam čučao. Moje ruke nisu bile dovoljno blizu zemlje i okretao sam ih iza leđa pre nego što bi mi došle do peta. Kada sam izvlačio ruke iza leđa na grudi, bile su oko mog struka umesto ispod pazuha prema uputstvima. Kada bi obe ruke trebalo da idu iznad i iza glave, preneo bih ih napred sa strane glave. Pokušao sam da čučnum i iznenađen otkrio da to mogu.
Tokom pete vežbe, „Jačanje božanskih moći“, ruke su mi obično bile prenisko postavljene tokom prve mudre, ponekad čak i blizu zemlje. U drugoj i trećoj mudri, moja gornja ruka je često bila iskošena, sa laktom koji je padao nadole, a dlanovi mi nisu bili postavljeni vertikalno.
Otkad sam pronašao svoje nedostatke, obraćam pažnju na svaki pokret i odmah ispravljam sve što nije u redu. Mislim da su dve stvari ključne za pravilno izvođenje vežbi i time postizanje maksimalng učinka — preciznost i koncentracija. Svaki pokret treba raditi precizno i savesno. Neuredni pokreti neće pročistiti ili transformisati telo. Um i telo takođe moraju biti sjedinjeni, pri čemu um prati svaki pokret umesto da luta. Ovo je još jedan ključ za efikasnost vežbi.
Kad sam joj rekao za dugotrajne bolove u nogama i da drugu vežbu radim samo pola sata, kolegica me je podsetila da uradim pun sat druge vežbe. U prethodnih nekoliko dana, svoje nedostatke sam opravdavao izgovorima, ali me je njeno podsećanje probudilo da se posvetim punom satu druge vežbe.
Kada sam se svesrdno posvetio, iskustvo mi je takođe pokazalo da je ulaganje vremena dovelo do mog napretka, što je podstaklo moju veru da posvetim više vremena učenju Fa i vežbama. Dosledno izvođenje vežbi ovih dana zaista me čini osveženim i punim energije. Uveren sam da će moje fizičko stanje biti sve bolje i bolje kroz neprestalan trud.